19 Aralık 2011 Pazartesi

"Çok yaktılar canımızı.."

Dün bizimkilerle buluşmak üzere Göztepe'de yürüyorum. Maç öncesi buluşulacak, yemekler yenecek, alkol faslı.. Montumun üzerinde atkım var, en sarı lacivert yanım o dışarıdan bakıldığında. Kaldırımda yolumu bir amca kesiyor. 60'larını devirmiş, saçları bembeyaz, aksak yürüyen bir amca. "Kızım akşam maç 7'de değil mi?" diye soruyor. "Evet 7'de" diyorum. "Benim kombinem var aslında, bugün toruna verdim, o arkadaşlarıyla gidecek" diyor, biraz konuşmaya ihtiyacı var belli ki, ekliyor "atkını görünce sana sorayım dedim".. "Ne iyi etmişsiniz diyorum, siz gidemiyorsanız, biletinizi vermeniz iyi olmuş".. "Biz hepimiz böyleyiz, kalabalık bir ekip izliyoruz maçı, yaşlı bir ekip!" diyor gülerek. Konuşmaya devam ediyoruz. Nihayet "çok yaktılar canımızı" derken gözleri nemleniyor. Babamdan büyük adam, İstanbul'un Göztepe'sinde, torunu yaşındaki kızın karşısında ağlıyor. Kız durabilir mi? O da bırakıyor birkaç damla gözünden, haksızlıklardan, adaletsizliklerden bahsederken.

Az önce iki yabancı olan iki farklı jenerasyonun insanı, bir atkının marifeti ve iki rengin aşkıyla tokalaşıyor, ağlaşıyor ulu orta!

Yaşamayan bilmez.. Hissetmeyen anlamaz..

8 yorum:

 1. Aslı sabah sabah ağlatcaksın ya, bu adaletsizliği yapanlar nasıl hesap verecekler onu düşünsünler. Bir gün herkes ölüp hesap vermeye başlayacak, insanlar bunu unuttukları zaman böyle tablolar çıkıyor ortaya işte... Kayhan...

  YanıtlaSil
 2. Sonra o gençler gidip alkol banyosu yapıyor maça geliyorlar ve bu güzel hikayeyi ilk ağızdan anlatamayacak kadar sarhoş oluyorlar değil mi!? :)

  UnionClub

  YanıtlaSil
 3. Fıratimo, alkolden daha fazlasıydı dünkü sessizliğimin sebebi.. :)

  YanıtlaSil
 4. Bize yolda anlattin hatirliyorsun dimi Asli..?! :) Gelemeyenler(!) kasirdi tabii.. ;)

  YanıtlaSil
 5. Evet abi, küçük bir grup duymuştu, sen de oradaydın, doğru :) Şimdi Fıratimo düşünsün! :p

  YanıtlaSil
 6. Hayatta bazı insanların bazı değerleri tatma şansı olmayacak.. Türkiye'de 25 milyon -gerçek feerbahçeli- dışındakiler hiçbir zaman bu bağlılığın, tutkunun, karşılıksız sevginin verdiği o müthiş hazzı tadamayacaklar.. Vel hasıl hayata şanslı gelmişiz, Fenerbahçe'miz ile şansla devam ediyoruz.. Kaleminize sağlık..

  YanıtlaSil
 7. Çok çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu!

  YanıtlaSil