24 Mart 2010 Çarşamba

Dışımızdaki Türkler!

Ntvmsnbc’de bir habere denk gelene kadar onlardan pek de haberim yoktu. Avrupa’nın pek de futbolla anılmayan memleketlerinin bile liglerine bakarım göz ucuyla da olsa. İrlanda’yı es geçmişim de, Drogheda United’ın hikayesini de es geçmişim. Höh bana!

İnandırıcı gibi değil gibi birçok şey okudum haber üzerine, geldiğimiz nokta şu; Drogheda United, Trabzonspor’un kardeş takımı ve çılgın bir “Türk dostu”.

İrlanda Cumhurbaşkanı McAleese, Drogheda United’ı kastederek “sahada bir Türk takımının olduğunu düşünebilirsiniz” demiş. Sebebi açık, kulübün sembolü olan ay ve yıldız. Bunu, İrlanda’nın açlıkla boğuştuğu zamanlarda, Osmanlı’dan uzanan yardım eline bağlıyorlar. Enteresan geldi kulağıma, bir hoş geldi doğrusu.

Kulüp geçtiğimiz yıllarda küçücük minicik İrlanda liginde şampiyon da olmuş olmasına ama fena bir mali sıkıntının da içine düşmüş hemen arkasından. O kadar ki, lige katılıp katılmayacakları bile belirsiz bir hal almışken, toparlamışlar durumu geri dönmüşler. Lakin “Türkler” diye de anılan takımın durumu pek parlak sayılmaz. Oynadıkları 3 maçın sonunda yalnızca 1 puanları var.

Yalnız Trabzonspor taraftarı hiç yalnız bırakmıyor Drogheda’yı. Facebook’taki fanpage’inde bile boy gösteriyorlar. Helal olsun.

"İçimizdeki İrlandalılar"dan sonra, dışımızdaki Türkler'i duymanın paha biçilemez hafifliği...

Yaa yaa.

Kendime not: Biraz olsun sevmeyi denesen Alman futbolunu da, ha?

1 yorum: